• 0

Mapa światowego terroryzmu. 45 lat zamachów na mapie

czytaj dalej

 • 29 grudnia 2016
 • Redakcja Polimaty.pl
 • Świat

Temat terroryzmu wraca do nas jak bumerang. Ostatnio Berlin, wcześniej Bruksela, Stambuł, Orlando, Nicea, Kabul, Lahore… Współczesny świat jest wyjątkowo niespokojny. Jakie miejsca najczęściej ranią akty terroru?

Poniższa mapa pokazuje lokalizacje zamachów terrorystycznych z minionych 45 lat (od 1970 do 2015 roku).

Kolory oznaczają intensywność zamachu – im bardziej czerwony tym większa liczba ofiar i rannych. Co wyróżnia się na pierwszy rzut oka?

(czytaj dalej)

 • 0

Jak smakuje ludzkie mięso? | Polimaty Plus #83

czytaj dalej

Jakie są zdrowotne skutki jedzenia ludziny?  Czy ludzkie mięso jest pożywne? Jakie kąski upodobali sobie kanibale?

Zapraszam na odpowiedzi na Wasze pytania na temat zjawiska kanibalizmu!

Jeśli masz ochotę pomóc w tworzeniu polskich napisów do archiwalnych odcinków Polimatów, napisz na redakcja@polimaty.pl! Mamy ich już blisko 30 i ciągle rośnie! :)

Podobało Ci się? Udostępnij odcinek znajomym! To motywuje do dalszej pracy!

 • 0

Sprawdź jak zmieniła się twoja okolica w ciągu ostatnich 32 lat!

czytaj dalej

 • 1 grudnia 2016
 • Redakcja Polimaty.pl
 • Świat

Trzy dekady to bardzo dłuuuuugi czas. Trudno rozpoznać wiele miejsc na Ziemi po upływie ponad 30 lat. Szczęśliwie dostaliśmy narzędzie, które potrafi pokazać te zmiany w imponującej skali.

W tym czasie powstały gigantyczne miasta, stopniało wiele lodowców, kilka rzek drastycznie zmieniło bieg. Możemy to zaobserwować dzięki nowej opcji w Google Earth. Pozwala na stworzenie przedziału czasowego zgrabnie pokazującego ostatnie 32 lata w dowolnie wybranym miejscu na Ziemi. Żeby nie nadwerężać cierpliwości – tu znajdziecie odnośnik do tego narzędzia: https://earthengine.google.com/timelapse/

Przykład? Spektakularny znajdziemy w Dubaju, gdzie na pustyni rozrosła się ultranowoczesna metropolia.

Choć chyba jeszcze większe wrażenie robią zmiany przeprowadzone w Kuwejcie…

Smutno robi się na widok Jeziora Aralskiego w Kazachstanie i Uzbekistanie, które drastycznie „schudło” przez działalność człowieka:

(czytaj dalej)

 • 0

Wsiąść do pociągu… Ile ujedziesz koleją w Europie w ciągu jednego dnia?

czytaj dalej

Podróż koleją to kamień milowy w historii transportu. Niektórzy pierwszych kolei się bali i głosili teorie, że pociągi spłoszą zwierzęta i zwiększą liczbę poronień u kobiet. Inni – tradycjonaliści przyzwyczajeni do dyliżansów – uznali pociągi za… zbyt szybkie. 

Ale lokomotywy ze składami na dobre zadomowiły się w naszym świecie. Do dziś stanowią solidną alternatywę dla podróżujących choć każdy kolejowy turysta ma świadomość, że pociągi nie mogą się równać z samolotami pod względem szybkości i zasięgu.

Sprawę na warsztat wziął doktorant z wiedeńskiego uniwersytetu. Stworzył mapę dla kilkudziesięciu europejskich miast, w którym pokazał jak daleko z danego miejsca da się dotrzeć pociągiem w ciągu 24 godzin. Co mu wyszło?

promo-image2

Czerwonym kolorem zaznaczone są miejsca, w które da się dotrzeć w ciągu jednego dnia z miasta startu. Im bardziej intensywna barwa, tym krótszy czas przejazdu (najbardziej intensywny czerwony = 2 godziny jazdy)

Najlepszą siatkę połączeń znajdziemy, co nie powinno specjalnie dziwić, na zachodzie Europy. W okolicach Londynu, Paryża i Brukseli znajduje się duża liczba szybkich pociągów. Autora szczególnie zadziwiła sprawność komunikacyjna Paryża, z którego w mniej niż cztery godziny dotrzemy i do Londynu, i do Morza Śródziemnego. Taki sam dystans (Paryż – Londyn) w niektórych miastach Europy Wschodniej pokonuje się w grubo ponad 20 godzin. Zauważcie też jak odizolowany jest np. estoński Tallinn lub czarnogórska Podgorica.

Jak to wygląda w przypadku polskiej stolicy?

zrzut-ekranu-2016-11-27-o-18-23-26

(czytaj dalej)

 • 0

Symbole. Dlaczego pierwsi chrześcijanie uciekali przed krzyżem?

czytaj dalej

Mgiełka tajemniczości wokół symboli pobudza wyobraźnię. Nieprzypadkowo najpopularniejszy odcinek Polimatów w 2016 roku dotyczył właśnie symboliki (związanej z nazizmem). Ukryte znaczenia wplatane w fabuły sprzedają miliony książek i biletów do kin.

Ludzie pragną odkrywać rzeczy niepoznane. Jednak symbolem nie jest każdy znak lub przedmiot. Dwie przekreślone kreski, które tworzą krzyżyk (X) mogą zwyczajnie oznaczać zaznaczenie czegoś na mapie. Dawniej ten sam znak wykorzystywano jako sposób podpisywania się osoby niepiśmiennej. Korzystamy z tego do dziś, nawet jak umiemy pisać, – spójrzmy na sposób głosowania w wyborach. Taki znak użyty z myślą o ukrytych znaczeniach przywołuje krzyż św. Andrzeja spotykany przy przejazdach kolejowych. Oznacza m.in. doskonałość lub odmierzanie czasu. Symbol to zatem coś, co widać, ale równocześnie coś mającego ukryte znaczenie.

Podróż po symbolach warto zacząć właśnie od krzyża. Przekreślone kreski to podstawowy, łatwy do wykonania znak graficzny. Nam, żyjącym w Europie, w której od dawna dominuje chrześcijaństwo, najłatwiej krzyż skojarzyć właśnie z religią. W tym wydaniu krzyż (łaciński z przedłużonym jednym ramieniem) to symbol męki Jezusa Chrystusa i zbawienia ludzkości. Ale na tym, rzecz jasna, interpretacja się nie kończy!

Krzyże spotykamy jeszcze długo przed chrześcijaństwem. Skrzyżowane linie oznaczały oś świata, cztery strony świata, życie i nieśmiertelność, ducha i materię, niebo i ziemię, północ i południe, potęgę. Znajdziemy nawet symboliczną interpretację krzyżyka jako… miłości erotycznej i męskiego przyrodzenia!

Co ciekawe, pierwsi chrześcijanie wcale nie wykorzystywali krzyża jako upamiętnienie zbawczej męki Chrystusa. Ba, uciekali od tego skojarzenia jak najdalej. Dlaczego? Śmierć na krzyżu była wówczas wyrazem wielkiej pogardy i okrucieństwa. Rezerwowano ją zwykle dla niewolników lub przestępców. Stąd wspominanie śmierci na krzyżu uznawano za niegodne dla zbawcy ludzkości. Jak nie krzyż to co?

Podstawowym symbolem Chrystusa – podobnie zresztą jak i dziś – była ryba. Dlaczego? Ryba, po grecku, choć bez skojarzeń kulinarnych, to ichthys – ΙΧΘΥΣ. Takie litery tworzą skrót od „Jezus Chrystus, Syn Boży i Zbawiciel“. Chrystus miał być także rybakiem ludzi, których chrzcił wodą – naturalnym żywiołem ryby. Dopiero z czasem wyznawcy oswoili się ze krzyżem i na religijnych obrazach zaczęto pokazywać realistycznie oddaną scenę śmierci Jezusa.

Krzyż stosowano w kościołach nie tylko symbolicznie. Dawniej świetnie sprawdzał się w roli… piorunochronu! Przyciągał wyładowania atmosferyczne w czasie burzy dla bezpieczeństwa zebranych wokół świątyni.

Silne emocje wzbudza odwrócony krzyż łaciński. W powszechnym rozumieniu kojarzy się z mrocznymi siłami, satanizmem. Słusznie, bo sataniści wykorzystali odwrócenie krzyża jako sposób na wyśmianie chrześcijańskiej symboliki. Ich rytuał jest w wielu miejscach dosłownym odwróceniem chrześcijańskich tradycji – picia samej krwi zamiast symbolizującego jej wina. Odwrócenie krzyża to tym samym wywrócenie do góry nogami wiary w zmartwychwstanie Jezusa. Ale… nie można na tym poprzestać! Odwrócony krzyż to przecież krzyż św. Piotra. Apostoła, który uznał się za niegodnego umierania w taki sam sposób co Jezus, dlatego żądającego powieszenia do góry nogami. W takim znaczeniu odwrócony krzyż to symbol najwyższej pokory. Ten przykład dobitnie pokazuje jak niejednoznaczne są symbole, których znaczenie zależy od kontekstu. Tak samo jak w przypadku swastyki, zupełnie inaczej rozumianej w kulturze hinduskiej i Niemczech Adolfa Hitlera.

Skojarzenia z satanizmem wzbudza także inny bardzo stary symbol, czyli pentagram. Jest to znak geometryczny, który tworzy się nie odrywając długopisu od kartki. Powstaje coś na kształt pięcioramiennej gwiazdy. Jednoznaczne kojarzenie pentagramu z mrocznymi siłami jest wyjątkowo niesprawiedliwe. Tradycyjnie jest to bowiem znak o jak najlepszym znaczeniu. Symbolicznie pentagram oznacza życie, zdrowie, poznanie, harmonię, doskonałość, wiedzę, mistyczne moce. Jego działanie wykorzystywano przeciwko (!) zmorom i demonom. Pentagram miał odstraszać tych nieprzyjemnych gości. Stąd jego obecność na amuletach. Uważano go również za odzwierciedlenie ruchów na niebie wykonywanych przez planetę Wenus i jednocześnie symbol bogini miłości. Z tego powodu wiązanie sznura na kształt pentagramu jest znane w Wielkiej Brytanii jako węzeł miłości.

(czytaj dalej)

 • 2

Jak wyglądałaby mapa świata, gdyby najludniejsze państwa zajmowały największe terytoria?

czytaj dalej

 • 15 listopada 2016
 • Redakcja Polimaty.pl
 • Świat

Wszyscy dobrze wiemy, że nie jest tak, że najbardziej ludny kraj na świecie (czyli Chiny) okupuje jednocześnie największe terytorium (to miano dzierży Rosja). Jak wyglądałaby mapa świata, gdyby zastosować taką zasadę?

Wtedy najludniejsze Chiny znalazłyby się na terytorium największej Rosji. Drugie najludniejsze Indie wylądowałyby na ziemiach Kanady, drugiej pod względem wielkości terenu, itd. Oto świat w takim wydaniu.

untitled-12

Jakie ciekawostki rzucają się w oczy? Stany Zjednoczone nie zmieniłyby swojego miejsca (choć to, czy są trzecim największym krajem podlega dyskusji ze względu na spory terytorialne Chin). Podobna sytuacja dotyczy piątej pod względem wielkości i ludności Brazylii oraz Irlandii i Jemenu.

Polskę można znaleźć na południu Afryki w romantycznym otoczeniu sąsiadów w składzie: Włochy, Korea Północna, Irak i Korea Południowa. Wskoczylibyśmy na miejsce Namibii. Natomiast w granicach obecnej Polski znalazłaby się Gwatemala, w której żyje ponad 16 mln ludzi.

Cała Europa uległaby solidnym przetasowaniom. W dużej mierze na Starym Kontynencie mieszkają ludne kraje na dość ograniczonych terytoriach.

zrzut-ekranu-2016-11-15-o-08-53-09

Stąd znajdziemy tu jedynie perełki w postaci Norwegii w miejsce Czech, Gruzji na Litwie lub Danii na Węgrzech.

Źródło: JPalmz, https://www.indy100.com/article/this-map-will-change-how-you-see-the-world–lk80pIoLSe

 • 0

Londyn kocha futbol. Miłością poligamiczną…

czytaj dalej

 • 20 września 2016
 • Redakcja Polimaty.pl
 • Świat

Derby, czyli mecz z udziałem dwóch drużyn z jednego miasta lub regionu, to starcia najbardziej elektryzujące lokalnych kibiców. Chyba, że… jesteście sympatykami futbolu z Londynu. Wtedy derby stolicy Wielkiej Brytanii po jakimś czasie mogą Wam wyjść bokiem.

W samej tylko Premier League – najwyższej klasie rozgrywek piłkarskich w Anglii – w obecnym sezonie rywalizuje pięć ekip z Londynu. Każda z ekip rozegra więc osiem ligowych derbów…

Oto jak wygląda poszatkowana mapa piłkarskiego Londynu. Odpowiednimi kolorami zaznaczono strefy, w których dominują sympatycy konkretnego klubu. Na wschodzie rządzi West Ham, na południu Chelsea, północ dzielą między siebie Arsenal i Tottenham.

YKAdkKd

(czytaj dalej)

 • 0

Urbanizacja (jak) z obrazka

czytaj dalej

 • 31 sierpnia 2016
 • Redakcja Polimaty.pl
 • Świat

Ludzie przenieśli się do wielkich miast lub ich bezpośrednie okolice. To fakt, który widać na każdym kroku. Tak jak dawniej znaczna większość Polaków mieszkała na wsi, tak dziś dominują metropolie.

Niech dowodem będzie ta prosta mapa części Europy. Czy wiesz, że mniej więcej tyle samo osób mieszka na terenach zaznaczonych niebieskim i czarnym kolorem… Widocznie lubimy bliskie towarzystwo drugiego człowieka! :)

WlPdZuG
 • 0

Noc na Ziemi widziana z Kosmosu (wideo)

czytaj dalej

 • 26 sierpnia 2016
 • Redakcja Polimaty.pl
 • Świat i TV

Wkrótce zacznie się kolejna noc w naszym kraju. Zanim zamkniecie oczy, zobaczcie jak wygląda noc na Ziemi widziana dziesiątki kilometrów ponad naszymi głowami.

Mieszkańcy większych miast bez problemu odnajdą się w fali światła emitowanego przez metropolie. Przy okazji zauważymy różnice między sztucznym rozświetleniem poszczególnych kontynentów. Ameryka Północna przy Afryce to jedna wielka żarówka!

Trzeba przyznać, że Dubaj widziany z góry to przepiękny pokaz iluminacji…

 • 1

Jak wyglądałyby Niemcy, gdyby Hitler wygrał wojnę?

czytaj dalej

Co by było, gdyby Hitler wygrał wojnę? Jak wyglądałyby Niemcy? Jak prezentowałaby się mapa świata?

Takie pytania nie od dziś rozpalają wyobraźnię i popychają do tworzenia przeróżnych wizji. Już nawet PRZED wybuchem II wojny można znaleźć ślady tworzenia takich alternatywnych historii (patrz książka „Swastika Night” z 1937 roku) Szczęśliwie nigdy nie zweryfikujemy tego zagadnienia. Niemniej pojawiły się różne pomysły, które ukazują jak to wszystko mogłoby wyglądać.

Najbardziej powszechna jest wizja samego Hitlera, którą w projekt zamienił Albert Speer – główny architekt III Rzeszy. Według tych wyobrażeń tak po wojnie miał wyglądać Berlin, jako „Stolica świata Germania”.

Głównym punktem projektu jest olbrzymia Hala Ludu. Miała pomieścić 180 tysięcy osób. Na modelu Hala Ludu prezentuje się tak:

(czytaj dalej)

 • 0

Kolorowy świat flag

czytaj dalej

 • 2 maja 2016
 • Redakcja Polimaty.pl
 • Świat

2 maja to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Nasza flaga świętuje na początku maja, choć na świecie popularniejszym miesiącem na podobne święta jest czerwiec (m.in. Argentyna, Dania, Szwecja, USA).

Oto garść flagowych ciekawostek w infografikach.

LICZBA WYKORZYSTYWANYCH KOLORÓW

POPULARNE KOMBINACJE KOLORYSTYCZNE

DOMINUJĄCY UKŁAD FLAGI

(czytaj dalej)