„Ósmy cud świata” – można usłyszeć m.in. od zdesperowanego sprzedawcy używanego samochodu z mocno przekręconym licznikiem. Najbardziej znana lista siedmiu cudów składa się wyłącznie z dorobku cywilizacji starożytnej.
Z podstawowej siódemki do naszych czasów ostał się tylko jeden – Piramida Cheopsa (fot.), która wcale nie budowana rękoma niewolników, co wiedzą już czytelnicy książki Radka Kotarskiego). To trochę za mało, a świat żąda kolejnych cudów. Poza tym sporo zmieniło się od czasów starożytności. Jak wyglądają więc uaktualnione listy cudów świata?
Najbardziej znaną propozycją jest ta z 2007 roku podana przez fundację New7Wonders (Nowe7Cudów). Na podstawie około 100 milionów głosów w Internecie sporządzono taką listę:
- Wielki Mur Chiński (Chiny)
- Petra (Jordania)
- Koloseum (Rzym, Włochy)
- Pomnik Chrystusa Odkupiciela (Rio de Janeiro, Brazylia)
- Machu Picchu (Cuzco, Peru)
- Tadż Mahal (Agra, Indie)
- Chichén Itzá (Meksyk)
Status honorowych członków tej grupy dostały także Piramidy w Gizie jako ostałe cuda z pierwotnej i znanej listy.
Swoją listę cudów stworzyli także Polacy. Powstała na bazie głosowania blisko 82 tysięcy czytelników „Rzeczpospolitej” również w 2007 roku. Prezentuje się następująco:
- Kopalnia Soli w Wieliczce
- Stare Miasto w Toruniu
- Zamek w Malborku
- Wawel w Krakowie
- Kanał Elbląski
- Stare Miasto w Zamościu
- Rynek Główny w Krakowie
Mówiąc o czymś absolutnie wyjątkowym, określamy to mianem ósmego cudu świata. Kandydatów do tej nazwy jest całe mnóstwo. Czasem skojarzenie jest zupełnie naturalne, czasami zrozumiałe tylko dla wąskiej grupy osób.
Jak bowiem w jednym zdaniu zostawić stadion Astrodome w Houston z Wielkim Kanionem Kolorado lub Terakotową Armią? Wszystkie te konstrukcje (natury lub ludzkich rąk) pretendują w powszechnej opinii do roli ósmego cudu. Tak samo dzieje się w przypadku m.in. wieżowca Empire State Building, Wysp Palmowych w Dubaju, Kanału Panamskiego, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej lub… filmu King Kong z 1933 roku (jego roboczy tytuł to właśnie „8 cud”).
Wymyślanie list cudów świata wzięło się od pomysłu Filona z Bizancjum z około 200 lat przed naszą erą. To on odpowiada za nazwanie siedmiu cudów świata starożytnego będących wyjątkowymi budowlami ludzkich rąk. Lista – podobnie jak i dziś w przypadku rozmaitych rankingów – była swego rodzaju przewodnikiem turystycznym oraz wskazówką co warto zobaczyć w okolicach basenu Morza Śródziemnego. Widocznie tak wówczas rozumiano zasięg całego świata…
Filon poza Piramidą Cheopsa wyróżnił: Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie, Świątynia Artemidy w Efezie, Posąg Zeusa w Olimpii, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolosa Rodyjskiego i Latarnię morską w Faros.
PS Na klasycznej liście siedmiu cudów znalazły się dwie latarnie morskie (w Faros i Kolos Rodyjski). Latarnie były też pierwszym tematem „Podróży z historią”. Przypadek? :)
Źródło:
- http://world.new7wonders.com/?n7w-page=new7wonders-of-the-world
- http://www.rp.pl/artykul/55391,14939-Oto-siedem-cudow-Polski.html
- http://mentalfloss.com/article/29243/11-things-billed-8th-wonder-world