Bez jedzenia jesteśmy w stanie wytrzymać nawet kilka tygodni. Brak wody pozwoli zwykle wytrwać maksymalnie dwa, trzy dni. Często zapominamy jednak o składniku, który dociera do nas automatycznie.
Bez niego nie wytrzymamy nawet kilku minut. To oczywiście życiodajne powietrze, którego dziennie zużywamy przeciętnie nawet 11 tysięcy litrów.
O tak ważny element trzeba dbać, choć niestety mamy z tym problem. W Krakowie nie wiadomo już, czy bardziej znany jest smok wawelski, czy smog nad królewskim miastem… Czystsze powietrze to lepsze życie – przekonajmy się dlaczego.
Kontakt ze światem naturalnym i czystym powietrzem jest siłą napędową. – Natura to paliwo dla duszy. Często czując się wyczerpanym sięgamy po kubek kawy, ale badania pokazują, że lepiej dodać sobie energii poprzez kontakt z naturą – mówi Richard Ryan z Uniwersytetu Rochester.
Analiza prowadzona przez jego zespół udowadnia, że ludzie przebywający dłużej na świeżym powietrzu szybciej pozbywają się objawów zmęczenia. Za tym idzie także poczucie życia pełną piersią i większe odczuwanie szczęścia. Nie chodzi tylko o witalność. Osoby zaprzyjaźnione ze środowiskiem rzadziej cierpią na choroby psychiczne. Dlatego łyk czystego powietrza to lek dla umysłu i mięśni.
Świeże powietrze ma specyficzny, trudny do podrobienia zapach. Woń skoszonej trawy, kwiatów, parku lub lasu ma działanie relaksacyjne, obniżające nerwowość i poprawiające nastrój. Takie zapachy mogą nam się podobać, bo przypominają o zieleni natury oraz wzrastaniu roślin lub zwierząt, które są nam niezbędne do życia.
Warto walczyć o każdą cząstkę świeżości. Pozornie niewielka zmiana daje kolosalne efekty. W 2014 roku opublikowano badania pokazujące, że średnia poprawa jakości powietrza w Stanach Zjednoczonych o niecały jeden procent (!) doprowadziła do uratowania życia ponad 850 osób i uchroniła 670 tysięcy ludzi przed pojawieniem się problemów z drogami oddechowymi. Niecały jeden procent zdziałał takie cuda. Co odpowiadało za taki wynik? Drzewa i lasy usunęły ponad 17 milionów ton zanieczyszczeń powietrza. Przekładając to na język zrozumiały dla wszystkich – pieniądze – była to oszczędność prawie 7 miliardów dolarów na zdrowiu i niedoszłych kosztów leczenia Amerykanów.
KONKURS
W Polsce mamy sporo do nadrobienia. Każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera ponad 40 tysięcy Polaków. To 12 (!) razy więcej niż w wyniku wypadków drogowych. Sześć polskich miast zajmuje miejsca w niechlubnej 10. z najwyższym stężeniem pyłu PM10 – Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice. Nie warto liderować w takich statystykach, stąd pomysł na kampanię „TworzyMY atmosferę” organizowaną przez Ministerstwo Środowiska. Nazwa nieprzypadkowa, bo to głównie MY odpowiadamy za jakość wdychanego przez nas powietrza, które jest naszym wspólnym dobrem.
W ramach kampanii mamy dla Was konkurs, w którym do zgarnięcia są tablet Samsung Galaxy Tab 4 7.0 WiFi, czytnik ebooków Amazon Kindle 7 Touch oraz karta prezentowa do księgarni Matras o wartości 150 zł. Zgodnie z duchem Polimatów nagrody mają posłużyć poszerzaniu horyzontów w interesujący dla Was sposób.
Co zrobić, aby załapać się na jedną z nagród? Wystarczy podesłać do nas krótką historyjkę, opowiadanie, reklamówkę, odezwę – na co tylko stać Waszą wyobraźnię. Na pierwszym planie ma stać wątek zalet czystego powietrza lub metod walki o lepszy oddech. Inspiracji szukajcie m.in. na www.tworzymyatmosfere.pl/ – możliwych scenariuszy jest naprawdę mnóstwo. Wygrywa najbardziej kreatywne i wciągające opracowanie tematu.
Informacje dodatkowe:
- Gdzie wysyłać zgłoszenia – adres mailowy: konkurs@polimaty.pl
- Termin – do 21 października 2015 (środa), do godziny 23:59.
- Limit – 3500 znaków ze spacjami.
- Kto wybiera laureatów – redakcja Polimaty! :)
- Co się liczy – polot, humor, wartość merytoryczna, pomysł, zaskoczenie.
- Kogo nagrodzimy – trzy najlepsze prace.
Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest tutaj. Powodzenia! Bibliografia:
- www.tworzymyatmosfere.pl
- D. Nowak, S. Hirabayashi, A. Bodine oraz E. Greenfield, Tree and forest effects on air quality and human health in the United States, „Environmental Pollution“, tom 193, 2014.
- R. Ryan, N. Weinstein, J. Bernstein, K. Brown, L. Mistretta, M. Gagne, Vitalizing effects of being outdoors and in nature, „Journal of Environmental Psychology“, tom 30, nr 2, 2010.
- Abigail Wise, Why Getting Fresh Air Is So Good For You, http://www.huffingtonpost.com/2014/08/08/tk-ways-fresh-air-impacts_0_n_5648164.html
- Christa Miller, The Effects of Sunlight & Fresh Air on the Body, http://www.livestrong.com/article/436651-the-effects-of-sunlight-fresh-air-on-the-body/
- EPA, Why Should You Be Concerned About Air Pollution?, http://www3.epa.gov/airquality/peg_caa/concern.html