Podróż koleją to kamień milowy w historii transportu. Niektórzy pierwszych kolei się bali i głosili teorie, że pociągi spłoszą zwierzęta i zwiększą liczbę poronień u kobiet. Inni – tradycjonaliści przyzwyczajeni do dyliżansów – uznali pociągi za… zbyt szybkie.
Ale lokomotywy ze składami na dobre zadomowiły się w naszym świecie. Do dziś stanowią solidną alternatywę dla podróżujących choć każdy kolejowy turysta ma świadomość, że pociągi nie mogą się równać z samolotami pod względem szybkości i zasięgu.
Sprawę na warsztat wziął doktorant z wiedeńskiego uniwersytetu. Stworzył mapę dla kilkudziesięciu europejskich miast, w którym pokazał jak daleko z danego miejsca da się dotrzeć pociągiem w ciągu 24 godzin. Co mu wyszło?
Czerwonym kolorem zaznaczone są miejsca, w które da się dotrzeć w ciągu jednego dnia z miasta startu. Im bardziej intensywna barwa, tym krótszy czas przejazdu (najbardziej intensywny czerwony = 2 godziny jazdy)
Najlepszą siatkę połączeń znajdziemy, co nie powinno specjalnie dziwić, na zachodzie Europy. W okolicach Londynu, Paryża i Brukseli znajduje się duża liczba szybkich pociągów. Autora szczególnie zadziwiła sprawność komunikacyjna Paryża, z którego w mniej niż cztery godziny dotrzemy i do Londynu, i do Morza Śródziemnego. Taki sam dystans (Paryż – Londyn) w niektórych miastach Europy Wschodniej pokonuje się w grubo ponad 20 godzin. Zauważcie też jak odizolowany jest np. estoński Tallinn lub czarnogórska Podgorica.
Jak to wygląda w przypadku polskiej stolicy?
Z Warszawy w ciągu jednego dnia da się dojechać pociągiem na zachód Francji, do Wielkiej Brytanii lub do rosyjskiej Moskwy. Porównajmy to jeszcze ze wspomnianym Paryżem.
Źle nie jest, ale mamy nad czym pracować. Szczególnie w kwestii czasu przejazdu! :)
Mapami 28 miast można pobawić się na własną rękę – o tutaj: http://emptypipes.org/supp/isochrone_warsaw/
Dane powstały na bazie informacji szwajcarskiej agencji transportu publicznego. Prezentowane dane są przybliżone, z założeniem, że baza nie dysponuje wszystkimi połączeniami z lokalnych rozkładów w Europie.
Zobacz także: