Skąd się wzięły nazwy miesięcy?
Język polski jest pełen niespodzianek! Przykład? Większość europejskich języków przejęła rzymskie nazwy miesięcy. My postanowiliśmy wypiąć się na january, aprile i septembry. Dlaczego?
Język polski jest pełen niespodzianek! Przykład? Większość europejskich języków przejęła rzymskie nazwy miesięcy. My postanowiliśmy wypiąć się na january, aprile i septembry. Dlaczego?
A konkretnie – jak nauczyć się języka obcego w PÓŁ ROKU? Zapraszam do obejrzenia filmu, po którym wszystko stanie się jasne!
Myślisz, że stara i dobra „ku*wa” będzie zawsze wulgarnym słowem? Nic bardziej mylnego! Jakie słowa wkrótce będą brzydsze od niej? Zapraszam! PS Podobało Ci się? Kliknij łapkę w górę –…
Wolisz „Wirujący seks” czy „Dirty Dancing”? Tłumaczenie może budzić równie wiele emocji, co treść – i to nie tylko w przypadku kina. Potrafi wywołać też… skandal dyplomatyczny.
W Plusie możecie dowiedzieć się, co ma wspólnego sjesta (seksta) z seksem. Czy te te słowa oznaczały to samo? Posłuchajcie sami!
W najnowszym Plusie przekonasz się, że bazyliszek, bazylika i bazylia należą do jednej, królewskiej rodziny. Zapraszam!
Zamykając temat pochodzenia nazw zwierząt należy oddać honory jeszcze jednemu przykładowi, o który dopominało się wielu Widzów. Skąd wzięła się nazwa pies?
Od wczoraj możecie oglądać odcinek Polimatów wyjaśniający pochodzenie nazw przeróżnych zwierząt. W uzupełnieniu dwa znane i budzące lęk węże.
Słowo dotrzymane! Które zwierzę było nazywane kiedyś „wielbłądorysiem”? Czy jeż to brutalny zabójca? Czy szop pracz faktycznie coś pierze?
Kurczak po chińsku, ryba po grecku – w Polsce wiadomo, co to za potrawy, ale mieszkańcy tych krajów byliby zdziwieni. Nazwy te ukazują bowiem polskie wyobrażenia o kuchni danych krajów.
Polacy na swój język mówią polski. Anglicy swoją mowę nazwą English, Niemcy – Deutsch, Włosi – italiano. Jak jest w Finlandii, Katalonii, Galii czy Grecji? Oto mapa języków Europy.
W okolicach Wielkanocy słychać to nie tylko w kościołach lub w tradycyjnych pozdrowieniach. Wylewa się też ze sklepowych witryn. Co znaczy świąteczne „alleluja”?