Dlaczego „słono” za coś płacimy? | | Podróże z historią #34
Sól jest dziś tania i powszechna w każdej kuchni. Kiedyś jednak za jednego solnego bałwana mogliśmy kupić kilka koni z rzędem. Dawne wysokie ceny tego surowca wspominamy za każdym razem,…
Sól jest dziś tania i powszechna w każdej kuchni. Kiedyś jednak za jednego solnego bałwana mogliśmy kupić kilka koni z rzędem. Dawne wysokie ceny tego surowca wspominamy za każdym razem,…
Ruszyliśmy z nową serią „Podróży z historią”! W premierowym odcinku 5. sezonu na tapecie wylądował temat polskich tradycji wydobycia ropy naftowej. A mamy się czym pochwalić. Kierunek – Podkarpacie!
Za oknem już nieco jesienna aura, ale warto przypomnieć sobie pierwsze podrygi wiosny. Ten odcinek „Podróży z historią” traktuje właśnie o odradzaniu się natury do życia i zwyczajach wokół tego wyjątkowego…
Zeszyty, wydruki, książki… Papierowe cuda otaczają nas z każdej strony. Jak wyglądało to przed przemysłową rewolucją? Czas zaczerpnąć historii papieru i wykonać arkusze własnymi rękoma!
Oficjalnie Polska była krajem, który miał broni atomowej. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Gdzie przechowywano ten arsenał? Jak szykowaliśmy się na ryzyko nuklearnej zagłady?
Żadne miasto w Polsce nie oddycha filmem tak bardzo jak Łódź. Dlatego to tam, w domu Misia Uszatka, zrobiliśmy własną animację!
Obecni do dziś w wielu mrocznych opowiastkach i legendach. Jak to naprawdę było z tym zakonem templariuszy?
Czy słyszeliście kiedyś o mennonitach? W dużej mierze to im zawdzięczamy okiełznanie ciągłych klęsk powodziowych. Warto poznać zwyczaje swojskich amiszów!
Dlaczego ustęp wziął nazwę od imienia ministra spraw wewnętrznych? Jak w praktyce wyglądało korzystanie z dawnego nocnika? Jak Zabłocki wyszedł na mydle?
Smutne wieści z Londynu przypomniały nam o przerażającej sile ognia. W dawnej Polsce pożary były niemal codzienną plagą. Jak sobie z nimi radziliśmy?
Co wyróżnia Kaszubów? Dlaczego masowo zażywają tabakę? Jak uczyć się ich języka? Zapraszam na „Podróże z historią”!